Temat rozstępu mięśnia prostego brzucha jest coraz częściej poruszany w mediach społecznościowych, a świadomość kobiet w tej kwestii wzrasta, jednak nadal spotykam w swojej pracy pacjentki, które nigdy o nim nie słyszały.
Czym jest rozstęp mięśnia prostego brzucha?
Rozstęp mięśnia prostego brzucha to zaburzenie funkcji i struktury mięśni brzucha, która objawia się poprzez znaczne uwypuklenie w linii środkowej ciała tworzące tzw. „stożek” podczas wzrostu ciśnienia śródbrzusznego np. przy podnoszeniu głowy do góry, dźwiganiu, kichaniu czy kaszlu.
Dodatkowe objawy to:
-uczucie dziury w brzuchu i słabych mięśni brzucha
-pomarszczona skóra
-uczucie braku integracji ze swoim ciałem
-bóle kręgosłupa
Rozciągnięcie kresy i oddalenie od siebie brzuśców mięśni prostych pojawia się fizjologiczne u każdej kobiety w ciąży około 35 tygodnia. Mięśnie brzucha muszą się oddalić, a kresa rozciągnąć, aby zrobić miejsce dla rosnącej macicy, dziecka oraz narządów.
W okresie ciąży, aby zadbać o swoje mięśnie brzucha możemy stosować się do ergonomii dnia codziennego oraz pewnych zaleceń służących jako profilaktyka nadmiernego i zbyt wczesnego rozejścia. Są to.m.in:
-Wstawanie przez bok
-Prawidłowy oddech
-Odpowiednie nawyki toaletowe np.Stosowanie stołeczka podczas oddawania stolca, eliminacja parcia na toalecie.
-Dbanie o postawę oraz odpowiednie nawyki i wzorce ruchowe na co dzień
-Kaszel, kichanie poprzez skręt
-Unikanie sytuacji mocno angażujących tłocznię brzuszną np. pchanie, dźwiganie lub ciągnięciem ciężkich przedmiotów
-Odpowiednia dieta eliminująca zaparcia
-Odpowiednia i dedykowana kobietom w ciąży aktywność fizyczna.
“Po porodzie powinno nastąpić samoistne zbliżenie się mięśni do siebie, a rozciągnięta kresa powinna wrócić do swojej elastyczności i funkcji. Jednak nie u wszystkich kobiet regeneracja następuje samoistnie.”
Mam rozejście mięśnia prostego. Co robić?
Temat ten jest dużo bardziej złożony niż odległość pomiędzy brzuścami mięśnia prostego. W przypadku rozejścia najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który pomoże dobrać indywidualną terapię ćwiczenia, ponieważ rozstęp mięśnia prostego brzucha to nie tylko problem samego brzucha.
Dzięki współpracy z fizjoterapeutą, który specjalizuje się w pracy z kobietami stworzysz idealne warunki funkcjonowania swojego organizmu oraz przywrócisz funkcję i integracje swojego ciała.
Nauczysz się codziennych zdrowych nawyków, dobrej postawy ciała, sposobu oddychania, stabilizacji miednicy i aktywacji mięśni głębokich. Poprawisz ruchomość kręgosłupa i w miarę możliwości wyeliminujesz nieprawidłowe wzorce ruchowe oraz zoptymalizujesz napięcia poszczególnych grup mięśniowych. Ważne jest też, aby zrobić reedukację pracy mięśni, tak aby sprawowały swoją funkcję.
W rehabilitacji ważne są ćwiczenia stabilizacji głębokiej, natomiast nie zaleca się wykonywania ćwiczeń typu brzuszki, planki, spidermany czy inne tego typu ćwiczenia lub podskoki i biegi! Aktywność fizyczna powinna być odpowiednio zmodyfikowana i dopasowana do pacjentki, ale kobiety z DRA nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej.
Gdy temat brzucha okaże się bardziej zawiły, być może konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety oraz zadbanie o odpoczynek i zdrowie psychiczne. Ponieważ w rehabilitacji rozejścia powinniśmy się skupiać się na funkcjonowaniu naszego całego ciała, które jest jednością nie tylko na brzuchu.
Chcąc wspomóc pracę naszego brzucha powinniśmy skupiać się w głównej mierze na stworzeniu idealnych warunków do jego funkcjonowania. Zadbać o nasze ciało, prawidłową postawę na co dzień oraz to w jaki sposób wykonujemy czynności dnia codziennego.