Stres jako klucz do leczenia urazów

Jak goją się urazy? Często odpowiadamy na to pytanie wskazując na czas, mobilność i zaprzestanie działań, niestety często pogorsza to sytuację. Są to ważne czynniki, ale istnieje też inny ważny bodziec, który wpływa na proces gojenia się urazów

STRES

Nasze ciało jest bardzo inteligentne i zdolne do adaptacji. Jeśli chcemy, żeby nasze bicepsy były większe, to idziemy na siłownię i regularnie wykonujemy kilka serii uginania ramion ze sztangą przez kilka miesięcy, co skutkuje większymi bicepami.

Jak skutecznie leczyć urazy: odciążenie, mobilność i stopniowe obciążenia

Urazy działają podobnie. Ważne jest, aby odciążyć obszar urazu i dać mu trochę czasu na zagojenie się, a także zmienić technikę ćwiczeń i program, jeśli były one czynnikami prowadzącymi do kontuzji. Mobilność też może być problemem, jeśli brak jej powoduje nieprawidłową technikę podczas ćwiczeń. Jednak również musimy obciążać obszar, żeby się zregenerował i dostosował w długim okresie.

Ćwiczenia jako lekarstwo na urazy: dlaczego stopniowe obciążenia są tak ważne?

Ćwiczenia są lekarstwem, które pomaga leczyć urazy poprzez stopniowe dawkowanie obciążeń i pokazywanie ciału siły, z którymi będzie musiało sobie radzić. Ważne jest, aby zacząć od lżejszych wariantów ćwiczeń i stopniowo zwiększać obciążenia. W ten sposób nasze ciało dostosowuje się do nowych warunków i może lepiej radzić sobie z różnymi obciążeniami. Oczywiście, każdy uraz jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, ale ogólnie rzecz biorąc, stresujące ćwiczenia są ważnym elementem procesu gojenia się urazów.

Bartłomiej Szymocha

Jestem doświadczonym trenerem z 8-letnim stażem, specjalizującym się w treningu prozdrowotnym, medycznym oraz w przywracaniu sprawności po kontuzjach i urazach.

Udostępnij ten post
Kategorie postów