Rozciąganie przed treningiem: fakty i mity

Zastanówmy się, co badania naukowe mówią o rozciąganiu i jakie konkretnie korzyści lub negatywne skutki może ono wywoływać.

Rozciąganie statyczne przed treningiem może mieć następujące korzystne efekty:

– Zwiększenie tolerancji na rozciąganie dzięki neuromodulacji tonusu mięśniowego (choć uzyskany zakres ruchu nie zawsze jest stabilny)

– Zmniejszenie zdolności do generowania siły i mocy

– Działanie relaksujące

– Poprawienie wyglądu podczas treningu

Natomiast rozciąganie nie ma wpływu na następujące aspekty:

– Zwiększenie długości mięśni

– Prewencję urazów

– Poprawę wydajności

Jeśli rozciąganie jest dla Ciebie ważnym celem i stanowi osobną jednostkę treningową, nie przestawaj go wykonywać. Jeśli jednak uważasz, że musisz się rozciągać statycznie przed treningiem w celu ograniczenia ryzyka kontuzji, to niestety jest to błędne przekonanie. Badania pokazują bowiem, że rozciąganie statyczne prowadzi do znacznego zmniejszenia siły i mocy, a także nie ma związku z obniżeniem ryzyka urazów.

A co w sytuacji, gdy ograniczona mobilność uniemożliwia poprawne wykonanie ćwiczenia, takiego jak przysiady? W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dynamicznej rozgrzewki z rozciąganiem dynamicznym, które poprawi zakres ruchu bez pogorszenia wydajności i siły. Pamiętaj jednak, że rozgrzewka nie powinna zajmować zbyt dużo czasu.

Bartłomiej Szymocha

Jestem doświadczonym trenerem z 8-letnim stażem, specjalizującym się w treningu prozdrowotnym, medycznym oraz w przywracaniu sprawności po kontuzjach i urazach.

Udostępnij ten post
Kategorie postów